چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم

شاید از آن دسته باشید که آرزو دارید بدون فشارهای عصبی و به آسانی با هواپیما سفر کنید و دنیا را تماشا کنید. اگر ترس از پرواز (ایویوفوبیا) دارید بهتر است با روش های کنترل ترس از هواپیما آشنا شوید. شاید سفرت با ارائه امکان خرید بلیط آنلاین گام اول آرامش سفر را برای شما آماده کرده باشد.
اما قبل از آشنایی با هر ترفندی برای کاهش ترس از پرواز با هواپیما بهتر است بدانید که احتمال مرگ بر اثر سانحه هوایی 1 در 11 میلیون است و احتمال تجربه رخدادهای هوایی برای شما 00001/0% است. پس با آرامش بیشتر بقیه ترفندها را بخوانید.

دانش خود را نسبت به هواپیما بالا ببرید.

در مورد ایمنی هواپیماها تحقیق کنید و از آن مطمئن شوید. با اینکه دانستن یک سری آمار و اعداد نمی تواند جان شما را نجات دهد، اما دانستن این موضوع که سفرهوایی ایمن ترین روش سفر است کمک می کند که با آرامش بیشتر سفر هوایی خود را آغاز کنید. آمار کشته های سفرهای هوایی در کشورهای توسعه یافته 1 به 30 میلیون سفر است.

ترس از سفر با هواپیما

ایمنی هواپیما را با دیگر خطرها مقایسه کنید.

در زندگی روزمره شما، به مراتب خطرات بیشتر و قریب الوقع تری وجود دارد که جان شما را تهدید می کند. با این وجود شما هرگز نگران آنها نیستید و در آرامش روال عادی زندگی خود را دنبال می کنید. پس آمار کشته های تصادفات جاده ای و دیگر خطرات روزمره را بنویسید و با آمار سوانح هوایی مقایسه کنید. برای نمونه احتمال کشته شدن شما در سفر با اتومبیل 1 به 5 هزار است. پس خطر مرگ در اتومبیلی که با آن به فرودگاه می روید به مراتب بیشتر از خود پرواز است. یا حتی جالب است بدانید که خطر مرگ بر اثر مسمویت غذایی 1 به 3 میلیون است و احتمال مرگ بر اثر افتادن از تخت خواب، اصابت رعد و برق و یا نیش مار بیشتر از خطر مرگ در سفر هوایی است.

ترس از پرواز

خود را برای احساس هایی که در حین پرواز ممکن است برای شما روی دهد آماده کنید.

دلیل بسیاری از ترس ها این است که نمیدانیم در مرحله بعد چه اتفاقی قراراست روی دهد؟ سرعت هواپیما چقدر است؟ چرا گوش های ما در سفر هوایی احساس عجیبی پیدا می کند؟ چرا باید مدام کمربند ها را ببنیدم؟
هرگاه که با رویداد عجیبی و ناشناخته ای روبرو می شویم، در ابتدا به صورت ناخودآگاه ما واکنش ترس از خودمان نشان می دهیم. برای کاهش این ترس باید تا می توانیم در مورد هواپیما و روش کارکرد آن اطلاعات به دست بیاوریم. هر چه بیشتر بدانید احساس امنیت بیشتری خواهید کرد.
پس بهتر است قبل از پرواز بعدی این موضوعات را بدانید؛
-    هواپیما باید به سرعت معین و بالایی برسد تا بتواند از زمین جدا شود؛ پس دلیل آنکه می بینید هواپیما بسیار سریع حرکت می کند این است، بعد از این که هواپیما از زمین جدا شود دیگر این سرعت را احساس نمی کنید.
-    در زمان اوج گرفتن و فرود آمدن هواپیما گوش های شما به دلیل تغییر فشار هوا احساس خاصی پیدا می کند.
-    قسمت های از بال هواپیما در حین پرواز حرکت می کند و این کاملا طبیعی است.

ایمنی در پرواز

در مورد تکان های ناگهانی هواپیما آگاه باشید

زمانی که هواپیما از توده هوایی کم فشار وارد توده پرفشار می شود و یا برعکس، مسافران تکان هایی را احساس می کنند. این تکان ها را دقیقا مانند تکان های خودرو در عبور از دست اندازهای جاده فرض کنید. پس نگران نباشید، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.
نمونه های از صدمه و جراحت در رد شدن از این چاله های هوایی گزارش شده اما همه به دلیل توجه نکردن به دستور بستن کمربندها و یا افتادن بارهای مسافران از جعبه های بالای سرشان بوده. خوب به همین خاطر است که تا به حالا نشنیده ایم که خلبانی در عبور از دست انداز هوایی مجروح شده باشد؛ چون همیشه کمربند خلبان ها بسته است.

نحوه کار هواپیما

دقیقا بدانیم که هواپیماها چطور کار می کنند

با دانستن ساختار هواپیما شما احساس ترس کمتری خواهید داشت. آمار نشان می دهد که 73% از کسانی که از پرواز کردن می ترسند دلیل این ترس را از احتمال اشکال در عملکرد قسمت های مختلف هواپیما می دانند. پس هرچه بیشتردر مورد مسائل فنی هواپیماها بدانید به آرامش بیشتری می رسید. پس به جای اینکه دنبال این باشید که چرا هواپیما این طور شد و آیا این مسئله  که پیش آمده طبیعی است یا نه؟ موارد زیر را بدانید.
-    چهار نیرو باعث پرواز هواپیما می شود. این چهار نیرو که در چهار جهت عکس هم عمل میکنند باعث می شود که شما احساس کنید به سادگی راه رفتن در حال پرواز هستید. پس این چهار نیرو را بیشتر بشناسید.
-    ساختار موتور هواپیما به مراتب ساده تر از موتور خودروی شخصی شما ویا حتی موتور دستگاه چمن زنی شماست و هر زمان هم که با احتمال ضعیف برای یکی از موتورها مشکلی پیش آید باقی موتورها می توانند شما را به سلامت به مقصد برسانند.

درب هواپیما باز نمی شود
در مورد باز شدن درب هواپیما در حین پرواز خیالتان راحت باشد

در حین پرواز به هیچ عنوان احتمال ندارد که درب هواپیما باز شود. زمانی که شما به ارتفاع 3000 پایی می رسید تقریبا 20000 پوند فشار روی درب هواپیما است که احتمال باز شدن آن را نزدیک به صفر می کند.

سرویس هواپیما

اطمینان داشته باشید که هواپیماها همیشه به صورت کامل چک آپ می شوند

هواپیماها همیشه از نظر فنی به شکلی وسواس گونه بررسی می شوند به شکلی که برای هر 1 ساعت پرواز 11 ساعت وقت صرف نگهداری و تعمیرات هواپیما می شود. این به این معنی است که برای یک سفر 3 ساعته 33 ساعت سرویس و خدمات برای هواپیما انجام شده است؛ پس خیالتان راحت باشد.
همیشه دانستن و داشتن دانش کمک می کند تا راحت تر و در آرامش بیشتری زندگی کنیم. سفرت هم با با اشتراک گذاشتن دانش و خدمات سفر در پی به ارمغان آوردن آرامش و آسایش برای مسافران خود است.

محبوب ترین ها

تعطیلات سفارت چین در تهران
بهترین لباسی که در پرواز می توانیم بپوشیم
سفرهای کاری و تاثیرات آن روی بدن ما
چه طور در سفرهای کاری از زمان بهتر استفاده کنیم
مخالفت دیگران را در مورد سفرهایمان نادیده بگیریم

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین قیمت‌ها ، پیشنهادها ، تورها و اخبار سایت سفرت در ایمیل خود مطلع شوید:


تبلیغات

اخذ ویزای توریستی کانادا
۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
emailinfo@safaret.ir
phone۶۶۹۰۰۸۳۳-۰۲۱